K čemu je dobrý nízký tarif

Pokud máte nainstalovaný akumulační ohřívač vody, přímotop nebo tepelné čerpadlo, můžete využít nízký tarif. Spouští se  v době nižší spotřeby, Distributoři se tak snaží pomocí cenové výhody zajistit odběr v době přebytku elektrické energie dodávané do sítě a zrovnoměrnit ho, neboť jak víte, elektřina se nedá skladovat.

V době nízkého tarifu odebírá levnější proud celá domácnost, a proto je výhodné v této době zapínat i další spotřebiče, jako např. pračku nebo myčku nádobí. Většina z nich umožňuje tzv. odložené spuštění, kdy si určíte dobu zapnutí.
Nízký tarif nemusí nutně běžet jen v noci. I přes den je běžně spínán, u sazby D25d většinou brzo ráno nebo v pozdním odpoledni.

Platnost nízkého tarifu

Celé území naší republiky je prakticky rozděleno mezi  3 distributorské sítě a spínací časy i trvání nízkého tarifu si můžete zjistit telefonickým dotazem. Buď se spojíte přímo s operátorem, nebo využijete volby v hlasovém menu. Tyto informace je možné dohledat také na webových stránkách distribučních společností :

PREdistribuceŽárovka retro
E.ON

ČEZ Distribuce

Každý z nich má mírně odlišné časy spouštění nízkého tarifu, které mimo jiné záleží na roční době nebo dni v týdnu a také na distribuční sazbě.

Co je HDO

Čas spínání nízkého tarifu ovládá skříňka s názvem HDO – hromadné dálkové ovládání, která je umístěna na desce vedle elektroměru. Pokud teprve uvažujete o zřízení dvoutarifní sazby, zkontrolujte, zda je v rozvodné krabici nebo sloupku i místo pro zabudování HDO.
Ke zjištění je potřeba zadat kód, který je umístěn na předním panelu přijímače HDO.

Existuje zajímavé zařízení, které automaticky zapne (kromě akumulačních) i další spotřebiče v domácnosti jen v době nízkého tarifu. Jedná se o adaptér, který připojíte do obyčejné zásuvky. Můžete se setkat s názvem HDO spínač nebo HDO zásuvka. Jakmile se spustí nízký tarif, spínač zapne připojený spotřebič nebo dá vědět akustickým signálem.
Cena se pohybuje kolem 2000 Kč.

HDO zásuvka

Share This