Někdy lze ušetřit za elektřinu i změnou distribuční sazby. V případě regulovaných cen máte možnost si zvolit pásmo, které by mělo odpovídat charakteru odběru elektřiny ve vaší domácnosti nebo firmě. Protože u elektřiny činí podíl regulované části na ceně cca 70% a o zbytek se perou dodavatelé na volném trhu, je dobré se podívat na to, zda je dobře zvolená distribuční sazba nebo velikost jističe.

Co myslím pod pojmem „charakter odběru“ ?

Ukážu to na příkladu :

  • Rodinný dům vytápěný plynem, vodu ohříváte rovněž plynem – zřejmě použijete jednotarifní sazbu D01d nebo D02d.
  • Rodinný dům vytápěný plynem, vodu ohříváte elektrickým bojlerem – nabízí se sazba D25d, protože můžete využít i 8 hodin nízkého tarifu, tzv. nočního proudu, kdy je cena mnohem nižší.
  • Rodinný dům vytápěný přímotopem, vodu ohříváte elektrickým bojlerem – použil bych sazbu D45d s 20-ti hodinovým nízkým tarifem.

U podnikatelů jsou sazby totožné. Rozdíl je pouze v označení, které začíná písmenem C. Např. C01d, C02d, apod.

Jaký je rozdíl mezi sazbou D01d a D02d ?

Největší procento chyb během svých analýz u zákazníků jsem zjistil v použití sazby D01d a D02d. Jedná se o jednotarifní sazby, které se liší od sebe cenou za kilowathodinu a měsíčním paušálem – nazývaný též rezervovaný příkon. V případě malé spotřeby do 2 MWh ročně, např. u chat, garáží, chalup a také malých bytů, vítězí sazba D01d. Cena distribuce za 1 kWh je sice vyšší než u D02d, ale měsíční paušál je velmi nízký. Naopak u sazby D02d je cena za 1 kWh nižší a měsíční paušál vyšší. Výpočtem byste zjistili,  že se vyplatí zhruba od spotřeby 2,5 MWh ročně a vyšší.
Zlomový bod je v každé distribuční oblasti jiný a nejlépe je vyjít z distribučního ceníku a provést výpočet.

Pro změnu mezi jednotarifními sazbami stačí požádat svého dodavatele elektřiny a ten vše vyřídí u distribuční společnosti. Není nutné splňovat další podmínky jako u dvoutarifních sazeb, kde musíte žádost doplnit revizní zprávou.

A jedna dobrá rada nakonec …..

Při převzetí nové nemovitosti koupí nebo zděděním si vždy ověřte i distribuční sazby.

 


Share This