Nemějte strach ze změny dodavatele

Je pravda, že jde celkem o zásadní změnu a je dobré si důkladně rozmyslet pro a proti. Hlavní motor pro změnu dodavatele je určitě výše úspory, která strach překoná. Čím je úspora větší, tím je větší chuť „jít do toho“.

V tomto článku bych chtěl sdělit, že pokud máme správné informace po ruce, nejsou na místě žádné obavy. Pokud si to zařizujeme sami, nevyhneme se vyhledání dalších informací. Obvykle sedneme k internetu a spustíme si nějakou kalkulačku úspor, kterých jsou na webu desítky. Když zjistíme, že se nám to opravdu vyplatí a můžeme ušetřit rozumný peníz, začneme si klást další otázky.

Vytipoval jsem si tedy čtyři základní body, na které se často lidé ptají, a o nichž mají často zkreslené představy:

 • dojde při změně dodavatele také k výměně elektroměru nebo plynoměru?
  Odpověď: Přístroje jsou v majetku distributora a ne dodavatele. Nemůže tedy dojít k odpojení.

 

 • co když dodavatel zkrachuje?
  Odpověď: Na tuto záležitost pamatuje zákon a krachujícího dodavatele nahradí tzv. dodavatel poslední instance. Toho stanovuje Energetický regulační úřad. Během tří měsíců si můžete vybrat jiného dodavatele. Ztráta může vzniknout tehdy, máte-li zaplacené vyšší zálohy než skutečně odebraná energie u zkrachovalého dodavatele. Pak nastane řízení jako při standardním bankrotu firmy.

 

 • komu mám nahlásit poruchu na technickém zařízení?
  Odpověď: Nahlašujeme příslušnému distributorovi, pod jehož území spadáme.

 

 • kdo bude provádět odečty na měřicích zařízeních?
  Odpověď: Opět distributor, takže se nic nezmění. Je prováděn přímo odečtářem na odběrném místě.

 

Kdo je distributor?

Distributor je firma, která zajišťuje transport energií k zákazníkovi a údržbu sítě. Mimo jiné provádí pravidelný odečet plynu nebo elektřiny, což spousta lidí neví. Distributora si nevybíráme a ani ho nemůžeme měnit. Je dán územní rozlohou.
Distributor na nás nezapomene ani na faktuře ve vyúčtování, kde si za své služby účtuje cenu za distribuci. Ta je stanovena úředně a distributor si ji nemůže podle svého měnit.

Jak vidíte, není to až tak složité a pokud si netroufáte jít do toho sami, obraťte se na nás.

Share This